Wersja wpisu Wytyczne w sprawie postępowania w zakresie integracji cudzoziemców z dnia pt., 12/02/2016 - 12:48

Wytyczne

w sprawie postępowania w zakresie integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, na podstawie art. 91 – 95 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.).

  1. Zgodnie z art. 91 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej w ramach indywidualnego programu integracji – cudzoziemcowi, czyli osobie która uzyskała w RP status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach udziela się pomocy na podstawie złożonego przez niego wniosku (zał. nr 1, 2 oraz 3), do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu, za pośrednictwem powiatowego centrum pomocy rodzinie/miejskiego ośrodka pomocy rodzinie/miejskiego ośrodka pomocy społecznej w terminie 60 dni od dnia uzyskania statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z o cudzoziemcach
  2. Cudzoziemiec składa wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie/MOPR/MOPS – zgodnie z właściwością dla deklarowanego miejsca zamieszkania.
    Wniosek musi spełniać wymogi art. 91 ust 5 ustawy o pomocy społecznej tj. zawierać:
    1. pisemną deklarację o zamiarze zamieszkania na terenie określonego województwa,
    2. pisemne oświadczenie, że cudzoziemiec nie zwrócił się z podobnym wnioskiem na  terenie innego województwa,
    3. pisemne oświadczenie o gotowości przystąpienia do uzgodnionego programu integracji.
  3. Ponadto w przypadku osoby, która uzyskała status uchodźcy do wniosku należy dołączyć kopie (art. 91 ust. 6):
    1. decyzji o nadaniu statusu uchodźcy,
    2. dokumentu podróży przewidzianego w Konwencji Genewskiej,
    3. karty pobytu wydanej w związku z nadaniem statusu uchodźcy.
  4. W przypadku Cudzoziemca, który uzyskał ochronę uzupełniającą, do wniosku należy dołączyć kopie (art. 91 ust. 7):
    1. decyzji o odmowie nadania statusu uchodźcy, w której udzielono cudzoziemcowi ochrony uzupełniającej;
    2. karty pobytu wydanej w związku z udzieleniem ochrony uzupełniającej;
  5. W przypadku Cudzoziemca, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach, do wniosku należy dołączyć kopie (art. 91 ust. 7a):
    1. decyzji o zezwoleniu na pobyt czasowy udzielonym w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach;
    2. karty pobytu wydanej w związku z uzyskaniem zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach;
  6. Cudzoziemiec dołącza do wniosku także inne dokumenty będące w jego posiadaniu, które mogą pomóc w opracowaniu programu integracji.
  7. PCPR/MOPR/MOPS właściwe dla deklarowanego miejsca pobytu cudzoziemca zobowiązane jest niezwłocznie, od dnia otrzymania kompletnego wniosku powiadomić pisemnie o deklarowanym przez cudzoziemca miejscu pobytu Wojewodę Kujawsko–Pomorskiego, który decyzją administracyjną wskazuje miejsce pobytu cudzoziemca opuszczającego ośrodek dla uchodźców.
  8. Cudzoziemiec sam podejmuje decyzję o wyborze lokalu, w którym zamieszka, korzystając z pomocy realizatora programu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie/MOPR/MOPS.
  9. Pomoc dla cudzoziemca jest realizowana w ramach indywidualnego programu integracji, uzgodnionego między Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie/MOPR/MOPS a cudzoziemcem, określającego wysokość, zakres formy pomocy, w zależności od sytuacji życiowej cudzoziemca i jego rodziny.
  10. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie/MOPR/MOPS niezwłocznie przekazuje Wojewodzie podpisany przez Cudzoziemca program integracji wraz z przewidywanymi kosztami jego realizacji – celem jego zatwierdzenia – zgodnie z art. 93 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej.
  11. Wszelkie zmiany mające wpływ na realizację indywidualnego programu integracji należy wnosić do Wojewody Kujawsko –Pomorskiego w formie pisemnej wraz z wnioskiem i uzasadnieniem o celowości dokonywanych korekt.
  12. Przyjęcie działań wykraczających poza zatwierdzony przez Wojewodę program integracji stanowi zgodnie z art. 94 ust. 3 i art. 95 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej podstawę do wstrzymania bądź ograniczenia pomocy.
  13. Wprowadza się wzory:
    1. Wniosku o udzielenie pomocy w ramach programu integracyjnego dla osoby, która uzyskała status uchodźcy – załącznik Nr 1.
    2. Wniosku o udzielenie pomocy w ramach programu integracyjnego dla osoby, która uzyskała ochronę uzupełniającą – załącznik Nr 2.
    3. Wniosku o udzielenie pomocy w ramach programu integracyjnego dla osoby, która uzyskała zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach – załącznik Nr 3.
    4. Indywidualnego Programu Integracji dla osób, które uzyskały status uchodźcy – załącznik Nr 4.
    5. Indywidualnego Programu Integracji dla osób, które uzyskały ochronę uzupełniającą – załącznik Nr 5.
    6. Indywidualnego Programu Integracji dla osób, które uzyskały zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach – załącznik Nr 6.
    7. Aneksu do Indywidualnego Programu Integracji – załącznik Nr 7.
    8. Zestawienia kosztów realizacji Indywidualnego Programu Integracji – załącznik Nr 8.

Uzasadnienie

Wprowadzenie wytycznych ujednolici działanie jednostek samorządów terytorialnych, realizujących zadania pomocy społecznej w oparciu o art. 91-95 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.).

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 5 ustawy o pomocy społecznej do zadań Wojewody należy koordynowanie działań w zakresie integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, w szczególności w zakresie wskazania miejsca zamieszkania.

Wprowadzenie wytycznych umożliwi ujednolicenie prowadzonej dokumentacji oraz wprowadza wzory wniosków składanych do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Terminy przyjęte w procedurze w zakresie integracji cudzoziemców zapewnią sprawne i skuteczne działanie wszystkich jednostek organizacyjnych zaangażowanych w tym procesie.